REVMATICKÉ bolesti kloubů
Většina lidí trpící revmatickým onemocněním se sportu a pohybu záměrně vyhýbá. To je podle lékařů a odborníků špatně, neboť správně zvolená sportovní aktivita dokáže velmi výrazně snížit bolest revmatických kloubů.
V našem těle se nachází více než dvě stovky kloubů a stejně jako ostatní orgány, i je může postihnout celá řada problémů. Od bolesti a ztuhlosti kloubů až přes závažnější revmatické nemoci, které mohou skončit snížením funkčnosti kloubů.
Jaký sport zvolit?
Valná většina lidí s revmatickým onemocněním žije mylně v domnění, že jim pohyb či sportovní aktivita může ublížit nebo bolest ještě více zhoršit. Právě zůstat aktivní je klíčovým faktorem, jak předejít ztrátě mobility. Pohyb je nesmírně důležitý, neboť pomáhá udržovat šlachy a svaly pohyblivé, zlepšuje koordinaci a celkovou fyzickou kondici.
Před každou aktivitou nesmíme zapomínat na protažení a rozehřátí těla a svalů. Lidí trpící revmatickým onemocněním by měli cvičit každý den, ráno a večer. Kromě pravidelného domácího cvičení se doporučují procházky na čerstvém vzduchu. Vhodná je turistika nebo nordic walking. Dále také jízda na kole, plavání či jóga. Nevhodné jsou naopak aktivity, při kterých dochází k otřesům a nekontrolovaným otáčivým pohybům. Jedná se například o běh, tenis, fotbal, basketball nebo golf. Nedoporučují se ani bojové sporty či aktivity, při kterých může dojít k úrazu.
Kdo je viníkem?
Za většinou revmatických onemocnění stojí genetika a špatný životní styl. Nadváha, obezita, nadměrná konzumace alkoholu, stres a nedostatek spánku a pohybu představují rizikové faktory pro vznik revmatických onemocnění. Vliv má také užívání některých léků, ostatní chronické nemoci nebo jednostranná zátěž, která způsobuje opotřebení chrupavek v kloubech.
Nejlepším řešením je prevence!
Jelikož nadváha a obezita představují pro tělo a zejména klouby nadměrnou zátěž, je zdravý životní styl prevencí vzniku revmatických onemocnění. Důležitý je tedy kvalitní a vyvážený jídelníček s dostatečným množstvím vitamínů a minerálů, zejména vápníku a vitamínů C, D a E, které jsou klíčové pro správné fungování kloubů. Vynechat bychom měli alkohol, tučná a smažená jídla, polotovary, červené maso a omezit příjem soli a cukru. Nesmíme zapomínat také na hydrataci. Denně bychom měli vypít 30–45 ml tekutin na kilogram své hmotnosti. Důležitý je také kvalitní spánek a odpočinek pro regeneraci kloubů. Lékaři doporučují 6-8 hodin spánku a 40-60 minut odpočinku v leže každý den.
Lázně u vás doma
Před cvičením se doporučuje zařadit teplou koupel. Ta pomůže rozhýbat ztuhlé klouby v celém jejich rozsahu. Ke zmírnění zánětu a zlepšení hybnosti kloubů zkuste přidat do koupele léčivou rašelinu. Ta je pro své hojivé vlastnosti využívána i v lázeňských zařízeních. Má vysoký obsah tzv. humátů, které zintenzivňují příznivé účinky aplikace na uvolnění ztuhlosti, brnění a bolestivost kloubů. Přírodní organické látky v rašelině navíc omezují působení škodlivých volných radikálů a zvyšují regeneraci buněk. Rašelinu lze najít ve spoustě přípravcích, např. mastích, maskách nebo zábalech.